BAKICI BUL

Alzheimer Hasta Bakıcısı

Alzheimer Hasta Bakıcısı mı Arıyorsunuz?

Alzheimer; hafızayı, düşünmeyi ve davranışı etkileyen bir bunama türüdür. Semptomlar sonunda günlük görevlere müdahale edecek kadar şiddetli hale gelir. Alzheimer hastalığı, beynin küçülmesine (atrofi) ve beyin hücrelerinin ölmesine neden olan ilerleyici bir nörolojik bozukluktur. Alzheimer hastalığı demansın en yaygın nedenidir. Demans, günlük yaşama müdahale edecek kadar şiddetli hafıza, dil, problem çözme ve diğer düşünme yeteneklerinin kaybı için kullanılan genel bir terimdir. Alzheimer demansın en yaygın nedenidir. Alzheimer Hasta bakıcısı görevi veya sorumluluğunu üstlenen kişilerin belirli yeteneklere aynı zamanda niteliklere sahip olması gerekir. Alzheimer’dan etkilenenlere nasıl yardım edebileceğinizi öğrenmek için yazımızı okumaya devam edin.

Alzheimer Hasta Bakıcısı

Alzheimer Hasta bakıcısı; Demens hastalığı hakkında bilgili ve aynı zamanda en az 1 yıl deneyimli olması gerekir. Alzheimer Hasta bakıcıları; sabırlı, merhametli, bilgili, tecrübeli ve bu mesleği profesyonel olarak yaparken aynı zamanda severek yapmalıdır. Alzheimer hastalığı özel olduğu kadar bakıcısı da bakımı da belirli gereksinimleri bulunan profesyoneller tarafından yapılmalıdır.

Alzheimer Hastalığı nedir?

 • Alzheimer hastalığı demansın en yaygın türüdür.
 • Hafif hafıza kaybıyla başlayan ve muhtemelen konuşmayı sürdürme ve çevreye yanıt verme yeteneğinin kaybına yol açan ilerleyici bir hastalıktır.
 • Alzheimer hastalığı, beynin düşünce, hafıza ve dili kontrol eden kısımlarını içerir.
 • Bir kişinin günlük aktivitelerini gerçekleştirme yeteneğini ciddi şekilde etkileyebilir.

Alzheimer Hastalığının Belirtileri

Alzheimer hastalığının en önemli belirtisi hafıza kaybıdır. Erken belirtiler, son olayları veya konuşmaları hatırlamada zorluk içerir. Hastalık ilerledikçe hafıza bozuklukları kötüleşir ve diğer semptomlar gelişir.

İlk başta, Alzheimer hastalığı olan bir kişi, bir şeyleri hatırlamakta ve düşüncelerini organize etmekte zorluk çektiğinin farkında olabilir. Bir aile üyesi veya arkadaşın semptomların nasıl kötüleştiğini fark etmesi daha olası olabilir.

Alzheimer hastalığı ile ilişkili beyin değişiklikleri, aşağıdakilerle ilgili sorunların artmasına neden olur:

1.Hafıza

Herkesin ara sıra hafıza kayıpları olur, ancak Alzheimer hastalığı ile ilişkili hafıza kaybı devam eder ve kötüleşir, işte veya evde çalışma yeteneğini etkiler.

Alzheimer hastaları şunları yapabilir:

 • İfadeleri ve soruları defalarca tekrarlayın
 • Konuşmaları, randevuları veya etkinlikleri unutun ve daha sonra hatırlamayın
 • Eşyaları rutin olarak yanlış yere koymak, genellikle onları mantıksız yerlere koymak
 • Tanıdık yerlerde kaybolmak
 • Sonunda aile üyelerinin ve günlük nesnelerin adlarını unutun
 • Nesneleri tanımlamak, düşüncelerinizi ifade etmek veya sohbetlere katılmak için doğru kelimeleri bulmakta sorun yaşama

2.Düşünme ve Akıl Yürütme

Alzheimer hastalığı, özellikle sayılar gibi soyut kavramlar hakkında konsantre olma ve düşünme zorluğuna neden olur.

Çoklu görev özellikle zordur ve finansmanı yönetmek, çek defterlerini dengelemek ve faturaları zamanında ödemek zor olabilir. Sonunda, Alzheimer’lı bir kişi sayıları tanıyamayabilir ve bunlarla başa çıkamayabilir.

3.Yargılama ve Karar Verme

Alzheimer, günlük durumlarda makul kararlar ve yargılar verme yeteneğinde bir düşüşe neden olur. Örneğin, bir kişi sosyal etkileşimlerde yetersiz veya karakteristik olmayan seçimler yapabilir veya hava durumuna uygun olmayan giysiler giyebilir. Ocakta yanan yiyecekler veya beklenmedik sürüş durumları gibi günlük sorunlara etkili bir şekilde yanıt vermek daha zor olabilir.

4.Bilinen Görevleri Planlama ve Gerçekleştirme

Bir yemeği planlamak ve pişirmek ya da favori bir oyunu oynamak gibi sıralı adımlar gerektiren bir zamanlar rutin olan aktiviteler, hastalık ilerledikçe bir mücadele haline gelir. Sonunda, ilerlemiş Alzheimer’lı insanlar genellikle giyinme ve banyo yapma gibi temel görevleri nasıl yapacaklarını unuturlar.

5.Kişilik ve Davranıştaki Değişiklikler

Alzheimer hastalığında meydana gelen beyin değişiklikleri ruh hallerini ve davranışları etkileyebilir. Sorunlar aşağıdakileri içerebilir:

 • Depresyon
 • ilgisizlik
 • Sosyal geri çekilme
 • Ruh hali
 • Başkalarına güvenmemek
 • Sinirlilik ve saldırganlık
 • Uyku alışkanlıklarındaki değişiklikler
 • Dolaşım sorunları
 • inhibisyon kaybı
 • Bir şeyin çalındığına inanmak gibi sanrılar

6.Korunabilir Beceri & Yetenek

Semptomlar kötüleşirken bile birçok önemli beceri daha uzun süre korunur. Korunmuş beceriler arasında kitap okumak veya dinlemek, hikayeler anlatmak ve anıları anlatmak, şarkı söylemek, müzik dinlemek, dans etmek, çizim yapmak veya el işi yapmak sayılabilir.

Bu beceriler, hastalığın seyrinde daha sonra etkilenen beyin bölümleri tarafından kontrol edildiğinden daha uzun süre korunabilir.

Alzheimer Hasta Bakımı Ücretleri

Gündüzlü çalışma saatleri arasında çalışan Alzheimer ve demans hasta bakıcı ücreti 5.500-10.000 TL arasında değişirken, yatılı hasta refakatçisi ücreti ise 9.000-16.000 TL arasında ücret talep eder. 12 saat için gündüz çalışan kişiler için günlük refakatçi ücreti 500-800 TL iken, 24 saat yatalak hasta refakatçisi fiyatı ise 600-1000 TL arasındadır.

Alzheimer Hasta Bakıcısı Arıyorum

Alzheimer hastalığı bulunan yakınınız için (demans) hasta bakıcısı arıyorum, diyorsanız. Rivalde Bakıcı Danışmanlık; size ve hasta yakınız için tüm gereksinemlere sahip profesyonel Alzheimer hasta bakıcısı temin eder. 

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Call Now Button