Evde Sağlık Hizmetleri

Bebek Hemşiresi

Bebek hemşiresi ihtiyacınız olup olmadığını nasıl anlarsınız?

Bebek hemşiresi; yeni doğum yapmış bebekli annelerin, Dünyaya gözlerini yoğun bakım odasında sağlık sorunları veya prematüre olarak açan bebeklerin gece / gündüz olmak üzere yatılı hemşire tarafından özel bakıma ve desteğe ihtiyacı duyar. Yeni doğan bebek bakımı ciddi bir hassasiyet, tecrübe ve bilgi birikimi gereklidir. Bu konuda yeni doğum yapmış anneler acemilik dönemlerini yakın çevrelerinden veya profesyonel hemşire bakıcı desteği almayı tercih eder. Rivalde Danışmanlık, evde sağlık hizmetleri bünyesindeki yatılı hemşire bakıcı portföyü ile yenidoğan bebek sahibi annelerin bu zor dönemi daha kolay atlatabilmesi için yenidoğan hemşireliği eğitimli ve deneyimli evde hemşire bakıcı hizmeti veren personel temin eder.

Bebek Hemşiresi

Bebek hemşiresi; yatma zamanı rutini oluşturma, çocuk odası düzenleme, beslenme (emzirme) konusunda anneye yardımcı olabilir. Hastaneden eve döndüğünüzde ilk birkaç gün içinde beslenme konusunu çözmüş olacağınızdan emin olabilirsiniz. Ayrıca bebek bakım hemşiresi; kolik, gaz ve aşırı ağlama gibi yaygın sorunlarla nasıl başa çıkacağınızı size hızlıca öğretir. Bu bebek sağlık sorunları ile ilk defa karşılaşan bir anneyi normalde strese sokabilir. Fakat bu ince ve hassas süreci anne ve bebek hemşiresi birlikte kolayca aşar.

Bebek hemşiresi ihtiyacınız olup olmadığını nasıl anlarsınız?

Bebek hemşiresi tutma kararı oldukça bireysel olsa da, her yeni ebeveynin dikkate alması gereken birkaç faktör vardır. En önemlisi, bebeğiniz doğduktan sonraki haftalarda size yardım etmeye istekli ve bu konuda yardımcı olabilecek aileniz veya yakın arkadaşlarınız olup olmadığıdır. Ama aynı zamanda kişiliğinizi ve siz ve eşinizin bütün gece ayakta kalıp ertesi gün çalışmaya devam edip edemeyeceğinizi de düşünün. Kesinlikle kolay olmayacak ve daha da zorlu geceler sizi bekliyor olacak.

Bebek Hemşiresi Tanımı ve Görevleri

Bebek hemşiresi, aileleri yenidoğan bakımının her alanında destekler, örneğin:

  • Bebeği emzirmek için Anneye getirme, biberonu hazırlama ve gerekirse mandallamaya veya pompalamaya yardımcı olmak dahil, bebeğin beslenmesine yardımcı olur.
  • Beşik başlığı, sünnet, göbek bağı bakımı , pişik, reflü ve reflü hastalığı (GERD) gibi bebeğe özgü sağlık sorunlarıyla ilgilenir.
  • Bebeğin gündüz yada gece ağlaması durumunda yatıştırmak ve düzenli uyku alışkanlığına teşvik eder.
  • Bebeğin kıyafetlerini değiştirme ve banyosunu yaptırır.
  • Bebek odasını düzenler ve bebeğin çamaşırının en uygun şekilde yıkanmasını sağlar.
  • Ailenin bir program geliştirmesine yardımcı olmak için uyku eğitimi, sağlıklı beslenme programı ve değişen zamana göre program hazırlar. 

Gece hemşireleri genellikle bebek bakımıyla ilgili olmayan ev işleri yapmazlar ve bebeğin dışındaki büyük kardeşlere bakıcılık yapmazlar. Ayrıca olası sağlık sorunlarını teşhis etmek için bir gece hemşiresine güvenmemelisiniz; Yine de herhangi bir sorun ortaya çıktıysa mutlaka çocuk doktorunuza sormalı ve gitmelisiniz.

Bebek hemşiresinin faydaları nelerdir?

Bir bebek hemşiresi, ebeveynlere, özellikle de yeni annelere, bebekle çok endişeli ve psikolojik olarak bunaltıcı haftalarda yardımcı olur. En büyük faydası, bir lüks değil, bir ihtiyaç olan uyumanıza olanak sağlar. Yapılan araştırmalara göre kronik uyku yoksunluğunun yeni annenin doğum sonrası depresyon riskini artırabileceğini ve bebekle bağ kurma yeteneğini engelleyebileceğini gösteriyor. Bu duruma yeni doğan anneleri çok dikkat etmelidir.

Bebek hemşiresi, özellikle aile büyükleri yakınında olmayan ve olmasını istemeyen annelerin, yeni anneliğin püf noktalarını ve önemli ipuçları vererek bebek bakımını öğretebilir. Ve bebek hemşireleri büyüyen bir aileyi idare etmenize yardımcı olabilir. Bazı ebeveynler onları yeni doğanlara yardım etmeleri için işe alır, böylece büyük kardeşlerine bakmak için zamanları ve enerjileri olur. Yeni doğan bebek hemşiresi ayrıca, ikiz bebek sahibi yeni ebeveynleri veya özel bakım gerektiren prematüre yada yoğun bakım ünitesinden çıkan bebekleri için hayat kurtarıcı olur.

Bebek hemşiresi çalıştırmanın olumsuz yönleri var mı?

Bebek bakıcısı tutan birçok aile, maliyetine rağmen verdikleri en iyi kararlardan biri olduğunu söylüyor. Tek dezavantajı, bazı yeni annelerin, bir gece hemşiresi tutmak yerine, yeni ebeveynliğin ilk birkaç haftasında yardımcı olacak destekleyici bir eş, ebeveyn veya kardeşe sahip olmayı tercih etmeleridir. Bununla birlikte, birçok aile bebek hemşiresi tutmanın yüksek bir çoğunlukla olumlu olduğunu söylemektedir.

İyi bir bebek hemşiresi nasıl bulurum?

İyi bir bebek hemşiresi bulmanın en iyi yolu, bebek hemşiresi temin eden Rivalde gibi bebek hemşiresi temin eden güvenilir ve eğitimli hemşireleri bulunan bakıcı danışmanlık şirketi ile irtibata geçmek olacaktır. 

Rivalde Danışmanlık, adayınızın referanslarını ve kimlik bilgilerini kontrol ederek ve bebek hemşirenizin KPR ve ilk yardım konusunda deneyimli ve sertifikalı olduğundan emin olmanızı sağlar, Rivalde, iyi bir bebek hemşiresi bulmanın popüler bir yoludur. 

Yeni Doğan Bebek Hemşiresi Neler Yapar?

Yenidoğan hemşiresi, yeni doğan bebeklerle ve ebeveynleri ile birlikte çalışarak çocuklarına bakmalarına yardımcı olur. Yeni ebeveynlerin bebeklerini tutmasına, banyo yapmasına ve beslemesine yardımcı olurlar ve genellikle ebeveyn ile bebekle çalışan uzmanlar arasında bir köprü görevi görürler. Yenidoğan hemşireleri tipik olarak hastanelerde veya kliniklerde çalışırlar, ancak ev ortamında da çalışabilirler. Bebekler hastaneden ayrıldıktan sonra, yüksek riskli bebeklerin bakımını evde bebek hemşiresi anneler için harika bir şekilde yapacaktır.

Yenidoğan Yoğun Bakım Hemşireliği

Yenidoğan yoğun bakım hemşiresi, prematüre, doğum kusurları, enfeksiyon, kardiyak malformasyonlar ve cerrahi problemler gibi çeşitli problemlerle doğan yeni doğan bebeklerle çalışan hemşirelik de bir uzmanlık dalıdır. Yenidoğan bebeklik dönemi yaşamın ilk ayı olarak tanımlanır; bununla birlikte, bu yeni doğan bebekler genellikle aylarca hastalıkla mücadele ederler. Yenidoğan hemşireliği genellikle doğumdan kısa bir süre sonra sorun yaşayan bebeklerin bakımını kapsar, ancak doğumdan sonra prematürelik veya hastalıklarıyla ilgili uzun süreli sorunlar yaşayan bebeklerin bakımını da kapsar. Birkaç yenidoğan hemşiresi, yaklaşık 2 yaşına kadar olan bebeklere bakabilir. Çoğu yenidoğan hemşiresi, bebeklerin doğum anından hastaneden taburcu olana kadar bakımını üstlenir.

Çocuk Hemşiresi

Pediatride uzmanlaşmış hemşireler olup, bilgi ve becerilerini bebeklikten başlar çocukluk yıllarının sonlarına kadar çocuklara ve ailelerine bakmaya adamıştır. Uzman çocuk hemşireleri genellikle pediatride ileri eğitim alırlar ve çocukların sağlığına olan bağlılıklarını paylaşan doktorlar ve diğer sağlık hizmeti sağlayıcıları ile yakın işbirliği içindedirler.

Diğer hemşireler gibi, çocuk hemşireleri de fizik muayene yapabilir, hayati istatistikleri ölçebilir, kan ve idrar örneği alabilir ve tanı testleri isteyebilir. Gelişmiş eğitime sahip hemşireler, teşhis koymak ve tedavi planları geliştirmek için test sonuçlarını yorumlayabilir.

Ebeveynler, çocukların özel sağlık bakım ihtiyaçları olduğu için genellikle çocuk uzmanları tarafından tedavi edilmesini tercih ederler. Vücutları büyüyor ve değişiyor ve genellikle yaralanmaya, hastalığa ve hatta yaygın kullanılan ilaçlara farklı tepkiler veriyorlar.

Ayrıca çocuklar korkar ve “neyin acıdığını” her zaman net bir şekilde iletemezler. Pediatri hemşireleri çocuklarla nasıl konuşulacağını ve korkularını nasıl gidereceklerini iyi bilirler. Ayrıca çocuklara sağlıkları hakkında nasıl soru soracaklarını da bilirler, böylece teşhis ve tedaviye yardımcı olacak eksiksiz ve doğru bilgiler toplayabilirler.

Çocuk hemşireleri, yaralanmaları ve hastalıkları olan hastalara bakmanın yanı sıra, ebeveynleri ve diğer bakıcıları çocuklarına nasıl bakacakları ve çocukların sağlığını nasıl koruyacakları konusunda eğitmek için önemli miktarda zaman harcarlar. Juvenil diyabet veya felç gibi kronik rahatsızlıkları olan çocukların aileleri için, ailelerin çocuklarının özel ihtiyaçlarını karşılamalarına yardımcı olacak evde bakım planları tasarlarlar.

Önleme ve sağlık eğitimi, çocuk hemşireliğinin büyük bir parçasıdır. Pediatri hemşireleri genellikle toplum sağlığı fuarlarında görevlidir ve fiziksel muayeneler yapmak, çocukları aşılamak ve rutin gelişimsel sağlık taramaları sağlamak için okulları ziyaret eder.

Evde Bebek Hemşiresi Fiyatları 

Bebek hemşireleri ve yeni doğan yoğun bakım bebek hemşiresi, deneyim düzeylerine ve gündüzlü – yatılı çalıştıkları duruma bağlı olarak hemşire bakıcı ücreti 10.000 ila 20.000 TL arasındadır. 

Bir bebek hemşiresini tutmak, büyük ölçüde ihtiyaçlarınıza ve ne tür bir iyileşme yaşayacağınıza bağlı olan büyük bir karardır. Kolay doğum yaptıysanız, yanınızda yardıma hazır bir eş veya aile üyeniz varsa ve tam zamanlı emzirmeyi planlıyorsanız, bir gece hemşiresine ihtiyacınız olmayabilir. Sosyal ve kültürel tutumlar da etken olabilir.

SONUÇ:

Bazı ebeveynler, bir bebek hemşiresi tutmanın onlara inanılmaz bir huzur verdiğini ve yeni bir ebeveyn olarak her anın tadını çıkarmalarını sağladığını söylüyor. Diğerleri, ebeveyn-bebek bağına bir yabancının müdahale etmesini istemeyeceklerini söylüyor. Sonuç olarak, bu kişisel bir seçimdir ve sizin için doğru olup olmadığına ve üstlenmeye hazır olduğunuz bir masrafa karar verecek biri varsa, eşinizle birlikte yapmanız gereken bir seçimdir.

Yatılı Bebek Hemşiresi Arıyorum

Bebek hemşiresi mi arıyorsunuz? Özel yeni doğan bebek hemşiresi ihtiyacı olan kişilere daha profesyonel bakılması için talep edilmektedir. Aradığınız bebek hemşiresi burada! Rivalde Bakıcı Danışmanlık; en uygun özel hemşire adayını “BEBEK HEMŞİRESİ BUL” evde sağlık hizmeti ile hızlıca bulma, seçme ve yerleştirmenizi sağlar. 

Başa dön tuşu
Call Now Button