BAKICI BUL

Demans Hasta Bakıcısı

Demans Hasta Bakıcısı mı Arıyorsunuz?

Demans, günlük yaşama müdahale edecek kadar şiddetli hafıza, dil, problem çözme ve diğer düşünme yeteneklerinin kaybı için kullanılan genel bir terimdir. Alzheimer demansın en yaygın nedenidir. Demans tek bir hastalık değildir; Alzheimer hastalığı da dahil olmak üzere çok çeşitli özel tıbbi durumları kapsayan kalp hastalığı gibi genel bir terimdir . “Demans” genel terimi altında gruplanan bozukluklara anormal beyin değişiklikleri neden olur. Bu değişiklikler, bilişsel yetenekler olarak da bilinen düşünme becerilerinde, günlük yaşamı ve bağımsız işlevi bozacak kadar şiddetli bir düşüşü tetikler. Davranışları, duyguları ve ilişkileri de etkilerler. Demans Hasta bakıcısı görevi veya sorumluluğunu üstlenen kişilerin belirli yeteneklere aynı zamanda niteliklere sahip olması gerekir. Demans’dan etkilenenlere nasıl yardım edebileceğinizi öğrenmek için yazımızı okumaya devam edin.

Demans Hasta Bakıcısı

Demans Hasta bakıcısı; Alzheimer hastalığı hakkında bilgili ve aynı zamanda en az 1 yıl deneyimli olması gerekir. Demans Hasta bakıcıları; sabırlı, merhametli, bilgili, tecrübeli ve bu mesleği profesyonel olarak yaparken aynı zamanda severek yapmalıdır. Demans hastalığı özel olduğu kadar bakıcısı da bakımı da belirli gereksinimleri bulunan profesyoneller tarafından yapılmalıdır.

Alzheimer hastalığı vakaların %60-80’ini oluşturur. Beyindeki mikroskobik kanama ve kan damarı tıkanıklığı nedeniyle oluşan vasküler demans , demansın ikinci en sık nedenidir. Aynı anda birden fazla demans türünün beyin değişikliklerini deneyimleyenler, karışık bunamaya sahiptir.. Tiroid sorunları ve vitamin eksiklikleri gibi geri dönüşümlü olanlar da dahil olmak üzere demans semptomlarına neden olabilecek birçok başka durum vardır.

Demans genellikle yanlış bir şekilde “yaşlılık” veya “yaşlılık bunaması” olarak adlandırılır; bu, ciddi zihinsel gerilemenin yaşlanmanın normal bir parçası olduğuna dair eskiden yaygın olan ancak yanlış olan inancı yansıtır.

Demans Hastalığının Belirtileri 

Demans belirtileri büyük ölçüde değişebilir. Örneğin şunları içerir:

 • Kısa süreli hafıza ile ilgili sorunlar.
 • Bir çanta veya cüzdanın kaydını tutmak.
 • Faturaları ödemek.
 • Yemek planlama ve hazırlama.
 • Randevuları hatırlamak.
 • Mahalleden seyahat etmek.

Birçok koşul ilerleyicidir, bu da bunama belirtilerinin yavaş başladığı ve giderek kötüleştiği anlamına gelir. Siz veya tanıdığınız biri, hafıza güçlükleri veya düşünme becerilerinde başka değişiklikler yaşıyorsa, onları görmezden gelmeyin. Nedenini belirlemek için yakında bir doktora görünün . Profesyonel değerlendirme, tedavi edilebilir bir durumu tespit edebilir. Ve semptomlar bunama düşündürse bile, erken teşhis, bir kişinin mevcut tedavilerden maksimum faydayı elde etmesini sağlar ve klinik deneyler veya araştırmalar için gönüllü olma fırsatı sunar . Ayrıca geleceği planlamak için zaman sağlar.

Demans Hastalığının Nedenleri

Demans, beyin hücrelerinin hasar görmesinden kaynaklanır. Bu hasar, beyin hücrelerinin birbirleriyle iletişim kurma yeteneğine müdahale eder. Beyin hücreleri normal bir şekilde iletişim kuramadığında düşünce, davranış ve duygular etkilenebilir.

Beyin, her biri farklı işlevlerden (örneğin hafıza, yargılama ve hareket) sorumlu olan birçok farklı bölgeye sahiptir. Belirli bir bölgedeki hücreler zarar gördüğünde o bölge işlevlerini normal şekilde yerine getiremez.

Beyinde bunamaya neden olan değişikliklerin çoğu kalıcıdır ve zamanla kötüleşir, ancak aşağıdaki koşulların neden olduğu düşünme ve hafıza sorunları, durum tedavi edildiğinde veya ele alındığında iyileşebilir:

 • Depresyon.
 • İlaç yan etkileri.
 • Aşırı alkol kullanımı.
 • Tiroid problemleri.
 • Vitamin eksiklikleri.

Demans Hastalığı Nasıl Teşhis Edilir?

Birinin bunama olup olmadığını belirlemek için herhangi bir test yoktur. Doktorlar, dikkatli bir tıbbi öykü, fizik muayene, laboratuvar testleri ve her bir tiple ilişkili düşünce, günlük işlev ve davranıştaki karakteristik değişikliklere dayanarak Alzheimer ve diğer demans türlerini teşhis eder. Doktorlar, bir kişinin demansı olduğunu yüksek bir kesinlikle belirleyebilir. Ancak, farklı demansların semptomları ve beyin değişiklikleri örtüşebileceğinden, demansın tam türünü belirlemek daha zordur. Bazı durumlarda, bir doktor “demans” teşhisi koyabilir ve bir tür belirtmeyebilir. Böyle bir durumda nörolog, psikiyatrist, psikolog veya geriatrist gibi bir uzmana görünmek gerekebilir .

Demans ile Alzheimer Arasındaki Fark

Demans, zihinsel yetenekte günlük yaşama müdahale edecek kadar şiddetli bir düşüş için genel bir terimdir. Alzheimer demansın en yaygın nedenidir. Alzheimer spesifik bir hastalıktır. Demans değildir.

Demans Hasta Bakımı Ücretleri

Gündüzlü çalışma saatleri arasında çalışan Demans ve hasta bakıcı ücreti 5.500-10.000 TL arasında değişirken, yatılı hasta refakatçisi ücreti ise 9.000-16.000 TL arasında ücret talep eder. 12 saat için gündüz çalışan kişiler için günlük refakatçi ücreti 500-800 TL iken, 24 saat yatalak hasta refakatçisi fiyatı ise 600-1000 TL arasındadır.

Demans Hasta Bakıcısı Arıyorum

Demans hastalığı bulunan yakınınız için (alzheimer) hasta bakıcısı arıyorum, diyorsanız. Rivalde Bakıcı Danışmanlık; size ve hasta yakınız için tüm gereksinemlere sahip profesyonel Demans hasta bakıcısı temin eder. 

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Call Now Button